5 Nisan 2015 Pazar

Tembel İnsan Kaynakları İş Başında

İnsan Kaynakları çalışanları olarak hepimiz şirketimiz için ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağını sağlamakla yükümlüyüz. Bunun için her gün yeni kaynaklar bulabilmek için de ayrı çaba sarf ediyoruz. Klasik kaynaklar tükendiğinde piyasadaki rakiplerimizin aynı pozisyondaki çalışanları oldukça cazip hale geliyor ve ilgilenebileceğini düşündüğümüz adaylarla tanışmak istiyoruz.

Bu çoğu işe alım sorumlusunun izlediği bir yöntem. Aday da ilgileniyorsa profesyonel çizgiler doğrultusunda tabi ki geçişler mümkün olabilir. Ya sonra?

Daha fazla iş gücüne ihtiyacınız var ve rakip şirketinizden transfer ettiğiniz çalışandan oldukça memnun kaldınız. Yine elinizdeki boş pozisyonları doldurmakta güçlük çekiyorsunuz ve aklınıza aynı yöntem geliyor. Aynı firmanın benzer pozisyonundaki çalışanla yine irtibata geçiyor ve anlaşıyorsunuz, sonra tekrar ve tekrar aynı döngü. Kısa yoldan firmayı satın alın en iyisi! Ya da daha kolayı o şirketin işe alım sorumlusunun sizden üstünlüğünü kabul ederek direkt onu transfer edin...

Herkes aynı döngüyü takip ederse yeni iş gücü bu piyasada nasıl yetişecek? Belli seviyenin üzerindeki pozisyonlar için bunu anlayabilirim. Deneyimli olması belli pozisyonlar için şart olabiliyor. Ancak giriş ve uzman seviyesindeki pozisyonlarınız için bile mi gelişim planınız yok? Bu pozisyonları benzer niteliklere sahip başka adaylarla da dolduramaz mısınız? Ama zor tabi, onlarca adayla teker teker görüşmek ve potansiyelleri olup olmadığını anlayabilecek yetkinlikte olmak gerekiyor.

                                          tembellik ile ilgili görsel sonucu

Diğer tarafta şu soru akla gelebilir: 'Peki çalışanlar neden rakip şirkete hemen geçebilecek kadar az bağlı şirketine?' Burada çoğu zaman diğer faktörler dışında ücret etkili olabilir. Bütçeniz o çalışanı elde tutmaya yetmeyebilir. Rekabet edemeyeceğiniz bir ücret politikası da çalışanın diğer tarafta çok uzun vadeli çalışamayacağına delalettir.

'Sen yetiştir ben alayım!' gayet tembel bir insan kaynakları stratejisi ve çok etik olduğunu da düşünmüyorum. Bu zihniyetteki işe alım sorumlularını da kendilerini geliştirmeye davet ediyorum. Başarılı olamıyorsanız farklı alanlara eğilmeyi denemelisiniz.

Etik rekabet şartları altında piyasada karşı karşıya gelebilmek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder